دانلود تحقیق آماده درباره زعفران و خواص آن

دانلود تحقیق آماده درباره زعفران و خواص آن

اندازه: نامشخص

دسته بندی: -

قیمت: 1000 تومان

تعداد نمایش: 33 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

به روز رسانی در: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

1000 تومان – خرید

زعفران :

زعفران با نام علمی ( Crocus Sativus L. )  از خانواده زنبقیان ( Iridaceae ) گیاهی علفی ، چند ساله ، بدون ساقه و پیازدار است . پیاز زعفران  از نوع توپر وتقریباٌ کروی شکل با قطر  تا ۵ سانتی متر و پوششی قهوه ای رنگ می باشد که در زیر خاک قرار می گیرد .هر پیاز  تا ۶ تا ۹  برگ باریک ،  نظیر برگ علفهای چمنی تولید می نماید .ریشه های زعفران از نوع افشان هستند که از قاعده پیازه ها و از روی دایره محیطی  آن می رویند . گل زعفران اولین اندامی است که در اوایل پاییز  ظاهر می شود .در سال اول کشت ، به علت ضعف پیازها و عدم استقرار کامل آنها در خاک و کشت عمقی ، جوانه های گل توان کافی برای رویش ندارند و حتی برگها در سال اول دیرتر از معمول ظاهر می شوند ، پوشش گل از سه کاسبرگ و سه گلبرگ همرنگ بنفش تشکیل می شود ، بطوریکه تشخیص کاسبرگها از گلبرگها مشکل می باشد . تعداد پرچمها سه و طول میله پرچم  دو برابر بساک است . بساک زعفران زرد رنگ می باشد ، مادگی در مرکز گل قرار گرفته و دارای یک تخمدان است واز قسمت تخمدان خامه باریکی خارج می گردد . خامه طویل و کشیده بوده و به رنگ زردکمرنگ است که به یک کلاله شفاف قرمز نارنجی سه شاخه ای به طور ۳-۲  سانتی متر ختم می شود . سه کلاله همراه با خامه پس از خشک کرد ، زعفران تجارتی را تشکیل می دهند .

 

این تحقیق آماده می باشد و در قالب ورد می باشد و دارای ۱۴ صفحه است.

زعفران و هنر

از میان هنرهای بسیاری از نزد ایرانیان یافت می شود ، در حال حاضر حداقل به دو هنر بسیار قدیمی قدیمی می توان اشاره کرد که در آنها از زعفران استفاده شده است . این دو عبارتند از تذهیب و فرشبافی ( در اینجا دو نکته لازم است ، اول اینکه  منظور نگارنده از این کلمات هنرهایی هستند که منشإ ایرانی دارند ، در غیر اینصورت هنرهایی مانند نقاشی و خوشنویسی از شناخته شده ترین هنرهایی هستند که می تواند  در انها از زعفران استفاده کرد ، نکته دوم این که احتمالاٌ از این ماده در هنرهای دیگری نیز استفاده شده است که اثبات صحت و سقم این موضوع نیاز به بررسی دارد ) .

در فرشهای ابریشمیم که با رنگهای طبیعی توسط استادان بزرگ ایران از قرون مختلف یافته شده به اقصی نقاط دنیا رفته و شهرت جهانی دارند از زعفران به عنوان یک رنگ طبیعی و با ثبات استفاده گردیده ، همینطور در کتب خطی در خوشنویسهای مختلفی که استادان این هنر انجام داده اند از زعفران به عنوان یکمرکب یا جوهر ارزشمند و با داوم استفاده شده وبرخی از سلاطین به دلیل اعتقادی نوشته شدند ، کما این که این باور در ذهن بسیاری از مردم عادی نیز ریشه دوانی دوانیده است ، مثلاٌ در نوشتن بعضی از ادعیه مورد اعتقاد مردم بر پوستهای مختلف وپارچه ها از زعفران استفاه می شده است . علاوه بر این در سالهای اخیر هم از این ماده ارزشمند در نقاشی ، مجسمه سازی و هنرهای دیگر بهره گرفته شده است .

پاسخ دهید