دانلود تحقیق آماده سفیدکهای پودری

دانلود تحقیق آماده سفیدکهای پودری

اندازه: نامشخص

دسته بندی: -

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 32 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

به روز رسانی در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2000 تومان – خرید

سفیدکهای پودری احتمالاً متداول‌ترین، برجسته‌ترین و وسیع‌الانتشارترین بیماریهای گیاهی هستند که به سادگی قابل تشخیص می‌باشند و به همه انواع گیاهان حمله می‌کنند. بارزترین مشخصه سفیدکهای پودری ظاهر شدن لکه‌ها و تکه‌های از کپکهای سفید رنگ و یا متمایل به خاکستری در سطح بخشهای جوان گیاه و یا در سرتاسر سطح برگها و سایر بخشهای سبز گیاه است.

در بخشهای آلوده پس بعد از گذشت مدتی اندامهای باردهی جنسی قارچ (کلیستوتسیوم‌ها ، Cleistothecium) ظاهر می‌شود. کلیستوتسیوم‌ها به اندازه نوک سوزن کوچک، کروی شکل و در ابتدا سفید و بعداً قهوه‌ای متمایل به زرد و نهایتاً تیره‌رنگ می‌شوند. این اندامها ممکن است به صورت انفرادی و یا دسته جمعی بر روی بافتهای آلوده تشکیل شوند.

سفیدکهای پودری عموماً در سطح بالای برگها دیده می‌شوند ولی آنها سطح زیرین برگها، ساقه‌ها و شاخه‌های جوان، جوانه‌ها، گلها و میوه‌های جوان را نیز آلوده می‌کنند.

قارچهای عوامل مولد سفیدکهای پودری پارازیتهای اجباری هستند و بنابراین در محیطهای کشت مصنوعی رشد نمی‌کنند. میسلیوم این قارچها فقط در سطح بافتهای گیاه رشد می‌کند و بافتهای گیاه توسط این میسلیوم‌ها مورد حمله قرار نمی‌گیرد و مواد غذایی را از طریق هوستوریومهایی که توسط میسلیوم‌ها به درون سلولهای آوندی فرستاده می‌شود جذب می‌کنند.

بر روی میسلیوم‌ها کنیدیوفورهای کوتاهی تشکیل می‌گردد که بر روی آن زنجیره‌ای از کنیدیهای مستطیلی، بیضی شکل و یا کروی که توسط باد منتشر می‌گردند تولید می‌شود.

.

.

.

 

متداول‌ترین سیاهکها و بیماریهای ناشی از آنها عبارتند از:

Ustilago : عامل سیاهک ذرت (u.maydis) ، سیاهک آشکار غلات (u.avenae , u.nuda , u.tritici) و سیاهک نیشکر (u.scitaminea)

Tilletia عامل سیاهک پنهان یا سیاهک بدبوی گندم (T.carries , T.foetida) ، سیاهک کوتوله گندم (T.contraversa) ، سیاهک هندی یا کارنال بانت (T.indica).

Sphacelotheca     عامل سیاهک سورگوم (S.sorghii)

Urocystis             عامل سیاهک پیاز (U. cepulae)

Neovossia           عامل سیاهک خوشه برنج (N.barclayana)

Entyloma            عامل سیاهک برگی برنج (E.oryzae)

 

زمستان گذرانی سیاهکها عموماً به وسیله تلیوسپور بر روی بذور آلوده در بقایای گیاهی و یا در خاک است. با این حال در بعـضی از سیاهـــک‌ها زمستان گذرانی به صورت مسیلیـوم در درون خوشـــه آلــوده و یــا گیاه آلوده صورت می‌گیرد .

تلیوسپورها مستقیماً قادر به ایجاد آلودگی در گیاه نمی‌باشند وتولید بازیدیوسپور می‌کنند که پس از تندش یا با لوله تندش بازیدیوسپور سازگار دیگر تلفیق شده و یا مستقیماً به درون بافت گیاه میزبان رخنه کرده و در آنجا با مسیلیوم سازگار حاصل از رخنه بازیدیوسپور دیگر تلفیق شده و تشکیل مسیلیوم دیکاریوتیک (n+n) را می‌دهند که قادر است علائم مشخصه بیماری را با مورد حمله قرار دادن بافتهای گیاه به وجود آورد.

 

برای حمایت از ما کافیت این تحقیق آماده و کامل را در قالب ورد خریداری کنید.

این تحقیق در قالب ورد می باشد و دارای ۱۸ صفحه است

پاسخ دهید